Bezpečnosť na prvom mieste: Liptovský Mikuláš zavádza prelomovú technológiu

Mestská polícia. Foto: mesto Liptovský Mikuláš Mestská polícia. Foto: mesto Liptovský Mikuláš

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ – Mestskí policajti v Liptovskom Mikuláši budú môcť rýchlo lokalizovať stratené alebo dezorientované osoby vďaka novej aplikácii, ktorú začnú využívať už pred letom. Nový portál Bezpečie umožní mestským policajtom presne určiť polohu osoby do 15 metrov.

Mestská polícia v Liptovskom Mikuláši bude jednou z prvých na Slovensku, ktorá začne tento systém používať, informovala hovorkyňa mesta Viktória Perďoch Čapčíková. Aplikácia je navrhnutá na riešenie rôznych krízových situácií, nielen na pátranie po nezvestných osobách.

Policajti môžu prostredníctvom portálu vidieť udalosti, ako sú požiare alebo napadnutia, priamo cez kamery volajúceho. Keď občan zavolá na číslo 159 a popíše svoju situáciu, operátor mu pošle SMS s odkazom, ktorý po otvorení umožní zdieľať svoju polohu a zapojiť sa do videohovoru.

Operátori môžu prepínať medzi prednou a zadnou kamerou volajúceho a poskytnúť presné pokyny na zvládnutie situácie. Navyše sú prepojení s tabletmi v policajných vozidlách, čo umožňuje koordinovanú komunikáciu počas jazdy na miesto zásahu.

Táto technológia umožní mestským policajtom rýchlo nájsť stratené deti, spolupracovať s inými záchrannými a bezpečnostnými zložkami, a tiež riešiť priestupky ako čierne skládky, túlavé zvieratá alebo narušenia verejného poriadku. V prípade turistov z cudziny je zabezpečená komunikácia v 30 jazykoch pomocou automatického prekladu cez chat v telefóne.

Náčelník mestskej polície Stanislav Bargel verí, že nový systém výrazne zvýši bezpečnosť v meste a poskytne cennú pomoc obyvateľom aj návštevníkom Liptovského Mikuláša.

(tasr)


Ďalšie články