Predplatné
Prihlásiť sa
Žilinský Štandard

ŽILINA – Rada mládeže Žilinského kraja (RMŽK) bude udeľovať Ceny za aktívnej občianstvo a ľudskosť. Obyvatelia kraja majú možnosť predložiť návrhy do 14. novembra. Informovala o tom riaditeľka RMŽK Darina Čierniková.

Cieľom ocenenia je podľa nej zviditeľnenie hodnoty aktívneho občianstva, ľudského prístupu a hodnotných príkladov záujmu o skvalitnenie života v miestnej komunite.

Ceny udelia v kategóriách TOP mládežník, TOP občan, TOP zástupca samosprávy, TOP organizácia, Top čin ľudskosti. „Návrhy môže predložiť právnická osoba – obec, mimovládna organizácia alebo jej lokálna zložka, škola a podobne. Alebo neformálna skupina fyzických osôb, nomináciu podávajú minimálne piati členovia neformálnej skupiny. Každý navrhovateľ môže zaslať jednu nomináciu v každej kategórii,“ konkretizovala Čierniková.

„K nominácii treba poslať na e-mailovú adresu [email protected] štyri fotografie nominovanej osoby alebo organizácie a do predmetu správy uviesť ‚ocenenie 2023‘. Ideálne by to mali byť fotografie, ktoré priamo súvisia a dopĺňajú nomináciu (fotografie priamo z činnosti), a jedna z nich by mala byť aktuálna portrétna fotografia. Z doručených návrhov vyberie odborná komisia ocenených a tiež určí jedno hlavné ocenenie v každej kategórii. Udelenie ocenení je plánované na 7. decembra v Martine,“ dodala Čierniková.

Podujatie získalo podporu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR v oblasti práce s mládežou, ktoré administruje NIVAM – Národný inštitút vzdelávania a mládeže.

(tasr)


Filter
Všetky kategórie
Pridať kategórie
Vojna na Ukrajine Voľby 2023 Kultúra Slovensko Svet Ekonomika Z regiónu Šport Počasie Doprava Kresťanstvo Vojna v Izraeli Technológie
Minúta
Minúta
Nové správy

Experti OSN požadujú okamžité zastavenie vývozu zbraní do Izraela. Zo strany exportujúcich krajín by mohlo ísť podľa expertov o porušenie medzinárodného humanitárneho práva, ak by sa dodané zbrane použili vo vojne v Pásme Gazy.

Prečítať viac 

Palestínčania odmietli Netanjahuov plán na povojnové usporiadanie v Pásme Gazy. Palestínske radikálne hnutie Hamas i Palestínska samospráva v piatok odmietli plán pre povojnové usporiadanie v Pásme Gazy, ktorý prezentoval izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Prečítať viac 

Nemecká fregata dostala mandát na účasť v operácii EÚ proti húsíom. Dolná komora nemeckého parlamentu schválila v piatok účasť fregaty Hessen na operácii EÚ, ktorej cieľom je ochrana obchodných lodí v Červenom mori pred útokmi jemenských povstalcov.

Prečítať viac 

Zelenskyj vyzval Západ, aby čo najskôr dodal stíhačky. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok vyzval západné krajiny, aby urýchlili dodávky sľúbených systémov protivzdušnej obrany a stíhačiek.

Prečítať viac 

Nemecký parlament rozhodol o čiastočnej legalizácii marihuany na rekreačné účely, dotkne sa pestovania konope a prechovávania drogy.

Prečítať viac 

Hokejista Ružička pravdepodobne predčasne skončí v tíme Arizona Coyotes pre kontroverzné video s bielym práškom. Klub, ktorý ho umiestnil na nepodmienenú waiver listinu s cieľom ukončiť kontrakt, situáciu nekomentoval.

Prečítať viac 

Je poľutovaniahodné, že na hranicu neprišiel nikto z poľskej vlády, zhodnotil ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ. Protestujúcich vyzval na prehodnotenie blokády. Zelenskyj je v kontakte s Tuskom.

Prečítať viac 

Britská polícia potvrdila, že páchateľ útoku so žieravinou sa utopil v rieke Temža. Patránie vyhlásili ešte 31. januára, keď nebezpečnou látkou v Londýne zaútočil na 31-ročnú ženu, s ktorou bol v minulosti vo vzťahu.

Prečítať viac 

Súd uznal bývalého rakúskeho kancelára vinným z nepravdivej výpovede pri parlamentnom vyšetrovaní preverujúcom sériu korupčných škandálov. Viedenský súd mu udelili podmienečný trest osem mesiacov.

Prečítať viac 

Ukrajinci zostrelili nad Azovským morom ďalšie ruské prieskumné lietadlo Beriev A-50, protivzdušnú obranu sa snažilo obísť pomocou svetlíc. Lietadlo používané na detekciu vzdušných cieľov patrí medzi najdrahšie stroje Kremľa.

Prečítať viac 

Nemci posunuli zákaz využívať služby prostitútok do ďalšieho čítania. Novelu zákona, ktorá zavádza takzvaný Nordický model, predložili do Spolkového snemu opoziční konzervatívci.

Prečítať viac 

Maďarsko blokuje prijatie spoločného vyhlásenia Európskej únie k druhému výročiu začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, pretože nesúhlasí s niektorými formuláciami. Orbánova vláda urobila vlastné vyhlásenie a vyzvala na prímerie.

Prečítať viac 

Sex pred kamerou alebo za peniaze funguje na internete ako cesta k uznaniu a obdivu. Sociálne siete zaplavujú záznamy z rozhovorov s ľuďmi, ktorých zdrojom často nadpriemerného príjmu je predávanie vlastného tela.

Prečítať viac 

Bývalý predseda parlamentu Boris Kollár sa stane súčasťou kampane taxislužby, šéf hnutia Sme rodina bude voziť ľudí po bratislavských uliciach. Zaplatil si za licenciu, jazdiť bude aj dvakrát týždenne.

Prečítať viac 

Neexistuje vojenské riešenie konfliktu na Ukrajine, vyhlášila maďarská vláda pri príležitosti druhého výročia začiatku vojny. Budapešť žiada okamžité prímerie a rokovania o mieri. Volá aj po zachovaní suverenity Ukrajiny.

Prečítať viac 

Počas môjho prípadného prezidentského úradovania registrované partnerstvá nebudú schválené, povedal Peter Pellegrini v rozhovore pre Štandard. Nemyslí si ani to, že by taký zákon parlament schválil, pokiaľ by s ním drvivá väčšina občanov Slovenska nesúhlasila.

Prečítať viac 

Boris Susko zvolá v súvislosti so zrušením dotácií zasadnutie rady pre ľudské práva. Minister spravodlivosti zvolá Radu vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť na žiadosť 15 z jej členov.

Prečítať viac 

Učiteľ zo Senca mal študentov nútiť hajlovať a údajne zabil psa, teraz ho školáci obhajujú. Médiá pôvodne priniesli informácie o tom, že vyučujúci čeliaci obvineniam žiakov v rámci svojich hodín propagoval fašizmus.

Prečítať viac 

Zmutované vlky žijúci v okolí Černobyľa dokážu odolávať rakovine, uvádza dlhodobá štúdia biológov z Princetonskej univerzity zo Spojených štátov. Zvieratá vedci pozorovali desať rokov.

Prečítať viac 

Strážcovia Tatranského národného parku sa zamerali na nelegálne výruby stromov v blízkosti rómskych osád. Počas dvoch dní odchytili devätnásť porušovateľov zákona, polícia zabavila niekoľko sekier.

Prečítať viac 

Dohoda o mieri na Ukrajine musí rešpektovať vôľu Ukrajincov, povedala Čaputová. Akákoľvek dohoda, ktorá zabezpečí spravodlivý mier na Ukrajine, bude dobrá dohoda, dodala.

Prečítať viac 

Starosta pražských Řeporyjí dostal pokutu za výroky o Palestínčanoch. Podľa slov Pavla Novotného išlo o päťmiestnu sumu. Zatiaľ neprezradil, či sa odvolá.

Prečítať viac 

Sagan úspešne podstúpil operáciu srdca, o týždeň sa opäť posadí na bicykel. Slovenský cyklista Peter Sagan sa v piatok v nemocnici v talianskej Ancone podrobil operácii kvôli problémom s nezvyčajne vysokým tepom.

Prečítať viac 

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ príde v piatok na poľské hranice, kde chce s poľskou stranou rokovať o blokáde organizovanej poľskými poľnohospodármi, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Prečítať viac 

SaS predložili do parlamentu uznesenie k smrti Navaľného. Liberáli vyzývajú Rusko a jeho čelných predstaviteľov, aby povolili nezávislé vyšetrovanie jeho smrti.

Prečítať viac 

Česko zháňa 35 miliárd korún na nákup munície pre Ukrajinu, tvrdí Financial Times. Prezident Petr Pavel na bezpečnostnej konferencii v Mníchove uviedol, že Česko vie Kyjevu zabezpečiť dodávku státisícov delostreleckých nábojov z tretích krajín.

Prečítať viac 

Vláda netrvala na Gašparovi ako na riaditeľovi SIS, hľadá iné spôsoby kvôli Čaputovej, povedal Michelko. Dodal, že detaily pripravovaného riešenia nepozná.

Prečítať viac 

Niektoré ruské weby šíria falošnú výzvu matky zosnulého Navaľného adresovanú jeho manželke Juliji. Ľudmila Navaľná v nahrávke svoju nevestu ostro kritizuje.

Prečítať viac 

Každý vidí, že financovanie Pellegriniho prezidentskej kampane je fraška, povedal Korčok. Kandidát na prezidenta ho vyzýva na debatu.

Prečítať viac 

Rusko odpovie na sankcie zo strany EÚ svojimi sankciami. Budú zahŕňať „výrazné rozšírenie“ zoznamu predstaviteľov európskych inštitúcií a členských štátov EÚ, ktorým zakážu vstup na ruské územie.

Prečítať viac 

Raši chce skryť pred verejnosťou polovicu štátnych zákaziek, tvrdí nadácia Zastavme korupciu. Organizácia uviedla, že takýto postup nahráva špekulantom a zvyšuje riziko predraženia.

Prečítať viac 

Ruské útoky sa po dobytí Avdijivky zameriavajú na mesto Marjinka. Rusi sa podľa hovorcu ukrajinskej armády Dmytra Lychovija s leteckou podporou pokúsili 31-krát prelomiť ukrajinské obranné línie v blízkosti obcí Pobeda a Novomychajlivka juhozápadne od Marjinky.

Prečítať viac 

Pellegrini by pred Korčokom vyhral o štyri percentuálne body, ukazuje prieskum. Za predsedu parlamentu by v prvom kole prezidentských volieb hlasovalo 40,2 percenta opýtaných, za Korčoka 36,3 percenta.

Prečítať viac 

Envirorezort spúšťa súťaž na likvidáciu PCB sudov v Chemku Strážske. Do dvanástich mesiacov od ukončenia súťaže by malo byť zlikvidovaných 150 ton nebezpečných odpadov.

Prečítať viac 

Prezidentka vníma nezverejnenie novely Trestného zákona ako obštrukciu. Dodala, že Ústavnému súdu to nebráni, aby nerozhodol o jej sťažnosti.

Prečítať viac 

Pol milióna ľudí na severe Gazy trpí hladomorom, ktorý ich potichu zabíja, desaťtisíce čelia zdravotným komplikáciám, uviedlo palestínske ministerstvo zdravotníctva.

Prečítať viac 

ÚŠP odstíhal za vraždy takmer 300 osôb. Z toho uložil doživotie 28 osobám.

Prečítať viac 

Nemecký kancelár Olaf Scholz koncom budúceho týždeň navštívi Rím a vo Vatikáne sa stretne s pápežom Františkom. Oznámil to v piatok hovorca nemeckej vlády Steffen Hebestreit.

Prečítať viac 
Nahrávam...
Ďalšie články