Predplatné
Prihlásiť sa
Žilinský Štandard

Pri Martine prišla o život ďalšia medvedica, usmrtil ju zásahový tím

344991741_579457787630999_6846294245239439311_n Obyvatelia Krásna nad Kysucou by si mali dávať pozor na medveďa. FOTO: ilustračné, Pavol Konštiak

NECPALY – Zásahový tím pre medveďa hnedého v sobotu v doobedňajších hodinách usmrtil problémovú medvedicu pri obci Necpaly v okrese Martin.

Pohyb a správanie zvieraťa monitoroval zásahový tím od júna tohto roku. „Išlo o trojročnú medvedicu s váhou 53 kilogramov, ktorá sa opakovane pohybovala v okolí obecného úradu, materskej školy, autobusovej zastávky, ako aj v záhradách rodinných domov, kde spôsobovala škody na ovocných stromoch,“ priblížili štátni ochranári.

Medvedica nereagovala na plašenie svetlom, zvukom ani poplašnými výstrelmi. „Jej správanie bolo vyhodnotené ako nebezpečné a predstavovalo reálnu hrozbu pre miestnych obyvateľov či návštevníkov obce,“ uviedli z komunikačného odboru Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR.

Dodali, že súhlas na jej odstránenie vydala aj Správa Národného parku Veľká Fatra. Štátni ochranári podotkli, že umiestnenie problémovej medvedice do odchovného zariadenia nebolo v tomto prípade možné.

Išlo totiž o jedinca navyknutého na voľný život v prírode a nebola by možná jeho adaptácia na umelo vytvorené podmienky v zajatí. Zviera odstránili z populácie za spolupráce veterinárneho lekára a polície.

(tasr)