Pre útok medveďa vyhlásili na Kysuciach mimoriadnu situáciu

Pre útok medveďa vyhlásili na Kysuciach mimoriadnu situáciu Ilustračná foto. Zdroj: František Iván/TASR

KYSUCKÉ NOVÉ MESTO – V okrese Kysucké Nové Mesto vyhlásili mimoriadnu situáciu z dôvodu rizika potenciálneho stretnutia medveďov v intraviláne miest a obcí.

Vyhláseniu mimoriadnej situácie Okresným úradom v Kysuckom Novom Meste predchádzalo zasadnutie krízového štábu zvolané po víkendovom útoku medvedice na 34-ročného muža na turistickom chodníku pri obci Povina.

V zmysle vyhlášky o mimoriadnej situácii budú príslušné zásahové tímy pre medveďa hnedého a poľovnícke združenia vykonávať záchranné práce a zintenzívni sa aj činnosť hliadok štátnej a mestskej polície.

„So svojimi kolegami vo vedení mesta sme konzultovali tieto bezpečnostné opatrenia s miestnym poľovníckym združením, v dôsledku čoho sa zvýši počet poľovníckych a policajných hliadok v obytných zónach mesta,“ uviedol primátor Kysuckého Nového Mesta Marián Mihalda.

Ten zároveň apeluje na obyvateľov, aby až do odvolania mimoriadnej situácie zbytočne nevyhľadávali miesta potenciálneho kontaktu s medveďom.

„Pri nevyhnutnom pobyte v extravilánoch obcí, najmä vo oblasti Kysuckej vrchoviny, je odporúčané sa pohybovať v skupinách, hlasno sa rozprávať alebo upozorňovať na svoj pobyt v lesoch,“ dodal Mihalda.

(sita)


Ďalšie články