Odstrel medveďa v centre Liptovského Mikuláša bude riešiť enviropolícia

Odstrel medveďa v centre Liptovského Mikuláša bude riešiť enviropolícia Ilustračná foto. Zdroj: TA3

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ – Občianska iniciatíva My sme les vo veci podala trestné oznámenie pre podozrenie z neoprávneného usmrtenia chráneného živočícha. Envirorezort v reakcii uviedol, že ide o zúfalú snahu iniciatívy zviditeľniť sa.

„Môžeme potvrdiť, že trestné oznámenie nám bolo doručené. Prípadom sa bude zaoberať vyšetrovateľ enviropolície a bude postupovať v zmysle zákona,“ uviedla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová s tým, že viac informácií v tejto chvíli nemožno poskytnúť.

Podanie trestného oznámenia avizovali zástupcovia iniciatívy My sme les koncom uplynulého týždňa. Spochybňujú, že pri Liptovskom Mikuláši došlo k usmrteniu správneho medveďa. Podľa iniciatívy išlo len o divadlo na upokojenie časti verejnosti.

„Jedinec, ktorý prebehol Liptovským Mikulášom a zranil piatich ľudí, bol identifikovaný ako samec s hmotnosťou 80 až 100 kg. Medzi Závažnou Porubou a Iľanovom bola usmrtená samica s hmotnosťou 67,9 kg. Myslíme si, že v tomto prípade neboli splnené zákonné podmienky a išlo o náhodne zastreleného medveďa, ktorý nestratil plachosť a svojím správaním neohrozoval ľudí a ich majetok,“ vysvetlil Ondrej Kameniar z My sme les.

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) uviedlo, že predstavitelia Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR) jasne vysvetlili postup pri odstrele medveďa, ktorý útočil, aj jeho stotožnenie.

„Aktivity považujeme za zúfalú snahu iniciatívy o zviditeľnenie sa. Aj z dôvodu takýchto aktivít je dobré, že v dohľadnej budúcnosti bude v parlamente schválená a zmenená legislatíva, ktorá výrazne uľahčí odstrel problémových medveďov,“ skonštatovali v stanovisku z odboru komunikácie MŽP SR.

V marci v uliciach Liptovského Mikuláša behal medveď, ktorý pri tom zranil piatich ľudí. Záchranné a bezpečnostné zložky ho vytlačili do lesa medzi Iľanovom a Závažnou Porubou. Po niekoľkých dňoch ho zastrelili.

ŠOP SR informovala, že problémového medveďa našli s pomocou dronov a špeciálnej techniky do 1,5 hodiny po incidente. Trojročnú medvedicu s váhou takmer 70 kilogramov nasledujúce dni monitorovali s cieľom potvrdiť jej identifikáciu. Počas monitorovania medveďa s dronmi nalietali zhruba 74 kilometrov. Cieľom bolo v čo najväčšej miere potvrdiť, že ide o správneho jedinca.

(tasr)


Ďalšie články